Tag Archive | cooking for cheap

Changes To The Blog

After not having written a post since March, I wondered why I was not interested in doing so, or why I hadn’t. My conclusion was that the blog needed an update.

For those of you who follow us, you may notice that the blog address is different as well as the name of the blog. “Conserver Life” instead of  homesteading 101.

We are still what we consider homesteaders. But our focus as homesteaders, I have been finding, has been leaning more towards not spending money and doing as many things as we can ourselves.

Actually, most of my past posts are about that, but I always felt I needed to stay true to the original idea for this blog so I tried to make it revolve around homesteading specifically. Now the blog will move even more towards not spending money as homesteaders and as non-homesteaders.

I really appreciate all of you! Thank you!

us

 

Advertisements

Making Our Own Vinegar

This fall I decided to try making vinegar.

This is part of  my goal to be able to make more of what we eat from our own produce, and to teach people locally how to do this.

I know, I know, I just wrote a post about doing homesteading the way you want and not trying to do things just like a “real” homesteader.  I still want to do that though. It’s not that I would necessarily rely on making our own vinegar all the time, but I think it’s important to be able to know how to do it.

That means we need to try to make it ourselves.

This fall we had an abundance of apples. I mean a LOT. So after we used up and froze as many as we could I decided it was a go on the vinegar.

I used chunks of apple, not fruit scraps, just because we had that many apples and we didn’t need to process any more whole ones. We cored and chopped enough to fill the jar we were going to use and put in a honey/water brine. I weighed down the apples with a regular drinking glass and a shooter glass inside that.

vinegar3

I tbubbled away for a little more than a week and started to smell like alcohol – the desired result of the first part of making vinegar.

I think I left it a little too long because the apples started to brown and some of the liquid evaporated from the jar. Below is the result of the this first part of the process. Here I am getting ready to filter the liquid through a linen cloth.

vinegar2

I thought it should be a bit clearer than it turned out, but it SMELLS right, so I’m going to keep going with it. This picture is the final liquid after the filtering.

vinegar1

I am storing it on a shelf in the corner of the kitchen out of the light in a glass casserole dish.

We’ll see what happens in a few months. Hopefully it won’t take too long. I’ll post an update when it is ready.

Happy Homesteading – however you do it!

Eating Well On Little Money Part 1

Last year I started a project in which I was trying to figure out, if you start with NOTHING, and spend only $10 a day (and you live in the city and don’t have a garden) can you eat well?

In the documentary “Food Inc” there was a family that believed they couldn’t eat well because good food was too expensive, yet they went to a fast food restaurant for supper.

I am trying demonstrate that it can be done, that two adults CAN eat well on $10 a day, and likely even less.

I used the local Co-op food store and their sales flyer each week for 4 weeks. The food at the co-op here is more expensive than larger grocery chains in the big city, but my point is to be able to shop where you are and still eat well. The food had to be non-processed (you know, not the canned stuff, frozen stuff etc.), and thus good food. Some was on sale and some wasn’t.

The daily food purchases for Day One and Day Two are as follows:

Day 1: Eggs, Butter, Pasta (made from white flour, not great but that is what we used for now), Salt.

From this you could eat for the day and if you did have some condiments left over from previous purchases of food you could use those to spruce things up.

At our food store, this all cost $9.54 cents. At other stores you could get it for less, I’m sure, but that is not part of the project. The point is use what is available. The belief is often that you can’t eat well and cheap, locally.

Day 2: Carrots, Bananas, Potatoes, Onion, Barley. Cost: $10.00

With the ingredients from these two days, I made a vegetable soup that was unbelieveably good. I expect that some people don’t know how to make soup from scratch, and therefore think that they have to buy canned and therefore can’t eat well. We figured out that our soup cost us 38 cents a serving while a store brand, canned, cream of mushroom soup cost about 24 cents. However the nutritional content of the canned soup is clearly lower.

One may wonder how this food can sustain you for days but what actually happens is that you build up your stock of food over the week and then weeks, and you are able to continue eating well day after day. Maybe the first day or two isn’t ideal, but when you are considering eating nothing as opposed to this, it looks ok. And fast food costs more.

So the point of all this is to, again, show that you can eat well for little money IF you can use your creativity and figure out how to use the food you can purchase. I figure it is often the lack of knowledge in how to cook real food that contributes to eating poorly. Just my thoughts.

day 2 food